Vishay/BCcomponents BFC238332912
BFC238332912 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238332912
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 9.1NF 5% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC238332912.pdf
Availability of BFC238332912
QUANTITY
BFC238332912 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238332912
Internal Part NumberEIS-BFC238332912
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP383
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance9100pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC350V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238332912
Related LinksBFC238, BFC238332912 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238332912 Details Description
Related parts for BFC238332912
SCREWDRIVER PHILLIPS #0 6.34" datasheet.pdf
RES SMD 107 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED AMBER 500MA 3.45X3.45 SMD datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.2A 4WLCSP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 10POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SRL 10UMAX datasheet.pdf
SPONGE 1 HOLE REPLACEMENT datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 3.83K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf