Vishay/BCcomponents BFC238334134
BFC238334134 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238334134
Brief Description
CAP FILM 130NF 5% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC238334134.pdf
Availability of BFC238334134
QUANTITY
BFC238334134 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238334134
Internal Part NumberEIS-BFC238334134
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance0.13µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC350V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.768" (19.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238334134
Related LinksBFC238, BFC238334134 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238334134 Details Description
Related parts for BFC238334134
SWITCH MINI SPST-NO HINGE .187QC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 500V 1111 datasheet.pdf
RES 36.5 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 400VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP CER 100PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf