Vishay/BCcomponents BFC238334432
BFC238334432 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238334432
Brief Description
CAP FILM 4.3NF 5% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC238334432.pdf
Availability of BFC238334432
QUANTITY
BFC238334432 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238334432
Internal Part NumberEIS-BFC238334432
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP383
PackagingBulk
Capacitance4300pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC350V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238334432
Related LinksBFC238, BFC238334432 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238334432 Details Description
Related parts for BFC238334432
CONN HEADER 33POS .100 R/A SMD datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR TRPL 14-SOIC datasheet.pdf
IDC CABLE - CKR10S/AE10M/CPC10S datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP 3.3V 10DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN SEC II 31 POS 100C/L datasheet.pdf
SWITCHES datasheet.pdf
RES 51K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS SKT datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.3A 10DFN datasheet.pdf