Vishay/BCcomponents BFC238340622
BFC238340622 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238340622
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 6200PF 5% 1.4KVDC RAD
Datasheet Download
BFC238340622.pdf
Availability of BFC238340622
QUANTITY
BFC238340622 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238340622
Internal Part NumberEIS-BFC238340622
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Film Capacitors
PCN Design/SpecificationAC/Pulse filmcapacitor WEEE 28/Mar/2014
MKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series383
PackagingBulk
Capacitance6200pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC1400V (1.4kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.276" W (17.50mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238340622
Related LinksBFC238, BFC238340622 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238340622 Details Description
Related parts for BFC238340622
REG SW 15V 1.5A SMD datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 3/8" datasheet.pdf
CONN HEADER 21POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
CONN GUIDE RAIL 68POS RIGHT datasheet.pdf
CAP CER 8.3PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS 5.08MM datasheet.pdf
5500 MAIN FILTER 6A datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V 5% BP 0805 datasheet.pdf
COMMON MODE FILTERS datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 25V 2711 datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 20% 275VAC RADIAL datasheet.pdf