Vishay/BCcomponents BFC238341134
BFC238341134 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238341134
Brief Description
CAP FILM 130NF 5% 1400VDC RAD
Datasheet Download
BFC238341134.pdf
Availability of BFC238341134
QUANTITY
BFC238341134 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238341134
Internal Part NumberEIS-BFC238341134
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance0.13µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC1400V (1.4kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.709" W (31.00mm x 18.00mm)
Height - Seated (Max)1.102" (28.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238341134
Related LinksBFC238, BFC238341134 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238341134 Details Description
Related parts for BFC238341134
CAP CER 180PF 50V NPO 0805 datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 10A TO-220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 4V 20% 2312 datasheet.pdf
VISU+2 RUNTIME LICENSE datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 700MA 347 MOHM datasheet.pdf
SLIDE CAP WHT datasheet.pdf
Crystal 40.0000MHz 50ppm 8pF 100 Ohm -40°C - 150°C AEC-Q200 Surface Mount 2-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf