Vishay/BCcomponents BFC238342332
BFC238342332 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238342332
Brief Description
CAP FILM 3300PF 5% 1.4KVDC RAD
Datasheet Download
BFC238342332.pdf
Availability of BFC238342332
QUANTITY
BFC238342332 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238342332
Internal Part NumberEIS-BFC238342332
MKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package1,100
Series383
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3300pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC1400V (1.4kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238342332
Related LinksBFC238, BFC238342332 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238342332 Details Description
Related parts for BFC238342332
IC DRIVER HALF BRIDGE 600V 8SOIC datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM40T/MC40G/X datasheet.pdf
CABLE CAT6 UNSHIELDED YEL 1M datasheet.pdf
RES SMD 316K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 20K OHM 4SIP datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 5.6A 21 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.047" NYLON 1MM datasheet.pdf