Vishay/BCcomponents BFC238344243
BFC238344243 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238344243
Brief Description
CAP FILM 24NF 5% 1400VDC RAD
Datasheet Download
BFC238344243.pdf
Availability of BFC238344243
QUANTITY
BFC238344243 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238344243
Internal Part NumberEIS-BFC238344243
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance0.024µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC1400V (1.4kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.709" (18.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238344243
Related LinksBFC238, BFC238344243 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238344243 Details Description
Related parts for BFC238344243
IC CONV AC/DC -5V 100MA SIP9 datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 100V X7R 2225 datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 9-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK 5.00MM 6POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 2W SMBJ datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 9V 3W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR GN2405A datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf