Vishay/BCcomponents BFC238350183
BFC238350183 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238350183
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.018UF 5% 1.6KVDC RAD
Datasheet Download
BFC238350183.pdf
Availability of BFC238350183
QUANTITY
BFC238350183 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238350183
Internal Part NumberEIS-BFC238350183
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Film Capacitors
PCN Design/SpecificationAC/Pulse filmcapacitor WEEE 28/Mar/2014
MKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series383
PackagingBulk
Capacitance0.018µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC550V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.276" W (26.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238350183
Related LinksBFC238, BFC238350183 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238350183 Details Description
Related parts for BFC238350183
IC ADC 8BIT MPU COMPAT HS 20PLCC datasheet.pdf
RES SMD 4.22K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 750PSI M12-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 93.1 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
FIXED IND 8.2MH 28MA 100 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
Connector Socket 80 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 51 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
10000UF 63V 35X40 datasheet.pdf