Vishay/BCcomponents BFC238350332
BFC238350332 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238350332
Brief Description
CAP FILM 3300PF 5% 1.6KVDC RAD
Datasheet Download
BFC238350332.pdf
Availability of BFC238350332
QUANTITY
BFC238350332 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238350332
Internal Part NumberEIS-BFC238350332
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Film Capacitors
PCN Design/SpecificationAC/Pulse filmcapacitor WEEE 28/Mar/2014
MKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package1,250
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series383
PackagingBulk
Capacitance3300pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC550V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238350332
Related LinksBFC238, BFC238350332 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238350332 Details Description
Related parts for BFC238350332
TERM BLOCK 9POS 3.81MM PCB GRN datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 31 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 14.7KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 112POS .050 SMD datasheet.pdf
WATER PROOF SINGLE IN THERMISTOR datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
FRAME PNL MNT MALE SZ8 FOR 4MOD datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ HCMOS TTL PCPIN datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 2200PF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf