Vishay/BCcomponents BFC238350683
BFC238350683 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238350683
Brief Description
CAP FILM 0.068UF 5% 1.6KVDC RAD
Datasheet Download
BFC238350683.pdf
Availability of BFC238350683
QUANTITY
BFC238350683 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238350683
Internal Part NumberEIS-BFC238350683
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Film Capacitors
PCN Design/SpecificationAC/Pulse filmcapacitor WEEE 28/Mar/2014
MKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series383
PackagingBulk
Capacitance0.068µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC550V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.512" W (31.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max)0.906" (23.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238350683
Related LinksBFC238, BFC238350683 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238350683 Details Description
Related parts for BFC238350683
POLYSWITCH STRAP 0.70A HOLD datasheet.pdf
BIT HEX 1/16" 0.98" 2/PK datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.15A TO-92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
IC DUAL RS232 PORT 48SSOP datasheet.pdf
CAP MICA 82PF 1% 100V 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 3A 125V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
5 VDC BRUSHLESS FAN datasheet.pdf
Complete 10-Bit and 12-Bit, 25 MHz CCD Signal Processors IC datasheet.pdf