Vishay/BCcomponents BFC238351203
BFC238351203 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238351203
Brief Description
CAP FILM 20NF 5% 1600VDC RAD
Datasheet Download
BFC238351203.pdf
Availability of BFC238351203
QUANTITY
BFC238351203 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238351203
Internal Part NumberEIS-BFC238351203
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package400
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP383
PackagingBulk
Capacitance0.02µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC550V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.276" W (26.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238351203
Related LinksBFC238, BFC238351203 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238351203 Details Description
Related parts for BFC238351203
Crystal 5.0000MHz 30ppm 20pF 120 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 670MA 270 MOHM datasheet.pdf
FERRITE BEAD 90 OHMS AXIAL LEAD datasheet.pdf
IC TRANSCVR 16BIT N-INV 56TSSOP datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf