Vishay/BCcomponents BFC238351332
BFC238351332 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238351332
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 3.3NF 5% 1600VDC RAD
Datasheet Download
BFC238351332.pdf
Availability of BFC238351332
QUANTITY
BFC238351332 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238351332
Internal Part NumberEIS-BFC238351332
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,250
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP383
PackagingBulk
Capacitance3300pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC550V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238351332
Related LinksBFC238, BFC238351332 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238351332 Details Description
Related parts for BFC238351332
IC REG BCK BST INV ADJ 1.5A 8DIP datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.87K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
IC MCU 16BIT U283 datasheet.pdf
DSUB CRIMP CONTACT datasheet.pdf
OSC MEMS 33.33MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
TERM FORK INS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
LEAD 4MM BANANA SHTH PP SILIC 0. datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf