Vishay/BCcomponents BFC238351912
BFC238351912 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238351912
Brief Description
CAP FILM 9.1NF 5% 1600VDC RAD
Datasheet Download
BFC238351912.pdf
Availability of BFC238351912
QUANTITY
BFC238351912 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238351912
Internal Part NumberEIS-BFC238351912
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP383
PackagingBulk
Capacitance9100pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC550V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.335" W (17.50mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238351912
Related LinksBFC238, BFC238351912 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238351912 Details Description
Related parts for BFC238351912
CONN HOOD TOP ENTRY SZ10 M32 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
TIMER 12 datasheet.pdf
CAP CER 75PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 250VDC 2DIP datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 51 TYPE datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 84.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf