Vishay/BCcomponents BFC238354123
BFC238354123 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238354123
Brief Description
CAP FILM 12NF 5% 1600VDC RAD
Datasheet Download
BFC238354123.pdf
Availability of BFC238354123
QUANTITY
BFC238354123 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238354123
Internal Part NumberEIS-BFC238354123
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package450
SeriesMMKP383
PackagingBulk
Capacitance0.012µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC550V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.394" W (17.50mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238354123
Related LinksBFC238, BFC238354123 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238354123 Details Description
Related parts for BFC238354123
RES ARRAY 15 RES 56 OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
REMOVAL TOOL HAN C 10MM datasheet.pdf
CONN RCPT FLEX 3POS W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
ENCODER OPT ROTARY datasheet.pdf
4 ROW R/A RECEPT SOLDER GP datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 10% 400VDC datasheet.pdf
10UF 400V 10X16 datasheet.pdf
680UF 450V 35X70MM 85C 5000H datasheet.pdf