Vishay/BCcomponents BFC238354473
BFC238354473 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238354473
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 47NF 5% 1600VDC RAD
Datasheet Download
BFC238354473.pdf
Availability of BFC238354473
QUANTITY
BFC238354473 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238354473
Internal Part NumberEIS-BFC238354473
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP383
PackagingBulk
Capacitance0.047µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC550V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.433" W (31.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238354473
Related LinksBFC238, BFC238354473 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238354473 Details Description
Related parts for BFC238354473
FUSE GLASS 8A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 25K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf