Vishay/BCcomponents BFC238356272
BFC238356272 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238356272
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2.7NF 5% 1600VDC RAD
Datasheet Download
BFC238356272.pdf
Availability of BFC238356272
QUANTITY
BFC238356272 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238356272
Internal Part NumberEIS-BFC238356272
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package450
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP383
PackagingBulk
Capacitance2700pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC550V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.709" (18.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238356272
Related LinksBFC238, BFC238356272 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238356272 Details Description
Related parts for BFC238356272
FILTER REPL 0.12 MIC HEPA VAC datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ12 datasheet.pdf
IC GAS GAUGE W/IMP TRACK 44TSSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 22POS SKT datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IMCV GIGA MEDIALINX TX/LX SM1310 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC MEMS 125.0000MHZ HCSL SMD datasheet.pdf