Vishay/BCcomponents BFC238360123
BFC238360123 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238360123
Brief Description
CAP FILM 12NF 5% 2000VDC RAD
Datasheet Download
BFC238360123.pdf
Availability of BFC238360123
QUANTITY
BFC238360123 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238360123
Internal Part NumberEIS-BFC238360123
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package200
SeriesMMKP383
PackagingBulk
Capacitance0.012µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.276" W (26.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238360123
Related LinksBFC238, BFC238360123 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238360123 Details Description
Related parts for BFC238360123
DIP CABLE - CDP14G/AE14G/X datasheet.pdf
CONN RING 8 AWG #3/8 TERMINYL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 45POS .3MM 4" datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 35 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC SRAM 8MBIT 55NS 44TSOP datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
RELAY GEN PUR datasheet.pdf
QSFP+ COPPER PATCH CABLE 7M 26 A datasheet.pdf