Vishay/BCcomponents BFC238360203
BFC238360203 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238360203
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 20NF 5% 2000VDC RAD
Datasheet Download
BFC238360203.pdf
Availability of BFC238360203
QUANTITY
BFC238360203 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238360203
Internal Part NumberEIS-BFC238360203
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package400
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP383
PackagingBulk
Capacitance0.02µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.768" (19.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238360203
Related LinksBFC238, BFC238360203 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238360203 Details Description
Related parts for BFC238360203
DIP CABLE - CDP14G/AE14M/X datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 180K OHM 0804 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC VOLT MON TRPL EEPROM 14-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 34.8K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf