Vishay/BCcomponents BFC238360203
BFC238360203 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238360203
Brief Description
CAP FILM 20NF 5% 2000VDC RAD
Datasheet Download
BFC238360203.pdf
Availability of BFC238360203
QUANTITY
BFC238360203 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238360203
Internal Part NumberEIS-BFC238360203
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package400
SeriesMMKP383
PackagingBulk
Capacitance0.02µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.768" (19.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238360203
Related LinksBFC238, BFC238360203 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238360203 Details Description
Related parts for BFC238360203
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV DARL W/BASE 8SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V X7R 2-DIP datasheet.pdf
CONN DB15 CRIMP MALE TIN datasheet.pdf
TAPE VINYL FOAM 1/16 X 3/4" BLK datasheet.pdf
CAP ARRAY 1000PF 50V X7R 0612 datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 110 OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN HDR 28POS 2MM SMD datasheet.pdf