Vishay/BCcomponents BFC238361473
BFC238361473 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238361473
Brief Description
CAP FILM 47NF 5% 2000VDC RAD
Datasheet Download
BFC238361473.pdf
Availability of BFC238361473
QUANTITY
BFC238361473 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238361473
Internal Part NumberEIS-BFC238361473
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP383
PackagingBulk
Capacitance0.047µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.512" W (31.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max)0.906" (23.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238361473
Related LinksBFC238, BFC238361473 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238361473 Details Description
Related parts for BFC238361473
IC CONFIG DEVICE 8MBIT 100QFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC COUNTR/DIVIDR DECADE 16-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 2KV X7R 2225 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 50.7MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
JUMPER XJL MACRO HOOK 36" SET/10 datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 5.8VOUT 50W datasheet.pdf
IO NICU CF V0 datasheet.pdf
DIODE ZENER 190V 5W T18 datasheet.pdf