Vishay/BCcomponents BFC238362112
BFC238362112 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238362112
Brief Description
CAP FILM 1100PF 5% 2KVDC RADIAL
Datasheet Download
BFC238362112.pdf
Availability of BFC238362112
QUANTITY
BFC238362112 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238362112
Internal Part NumberEIS-BFC238362112
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Film Capacitors
PCN Design/SpecificationAC/Pulse filmcapacitor WEEE 28/Mar/2014
MKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package1,100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series383
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1100pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238362112
Related LinksBFC238, BFC238362112 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238362112 Details Description
Related parts for BFC238362112
CONN HEADER .100 SINGL STR 18POS datasheet.pdf
RES SMD 205 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS PNL MNT SCKT datasheet.pdf
ADAPTER 32POS NPN OUT LOADOFF datasheet.pdf