Vishay/BCcomponents BFC238362912
BFC238362912 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238362912
Brief Description
CAP FILM 9100PF 5% 2KVDC RADIAL
Datasheet Download
BFC238362912.pdf
Availability of BFC238362912
QUANTITY
BFC238362912 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238362912
Internal Part NumberEIS-BFC238362912
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Film Capacitors
PCN Design/SpecificationAC/Pulse filmcapacitor WEEE 28/Mar/2014
MKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series383
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance9100pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.394" W (17.50mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238362912
Related LinksBFC238, BFC238362912 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238362912 Details Description
Related parts for BFC238362912
IC MCU 16BIT 384KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 3-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 24SOIC datasheet.pdf
CONN ADAPTER 8P-8P F-M PNL MNT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 8A 24V datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 170VWM 275VC P600 datasheet.pdf
PHOTO 1M,T-B,L/ON,PNP,PIG-T datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf