Vishay/BCcomponents BFC238364113
BFC238364113 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238364113
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 11NF 5% 2000VDC RAD
Datasheet Download
BFC238364113.pdf
Availability of BFC238364113
QUANTITY
BFC238364113 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238364113
Internal Part NumberEIS-BFC238364113
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP383
PackagingBulk
Capacitance0.011µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.276" W (26.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238364113
Related LinksBFC238, BFC238364113 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238364113 Details Description
Related parts for BFC238364113
RES SMD 34.8 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 162K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES .025 OHM 1% 3W AXIAL WW datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FUSE GLASS 3.15A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 10SKT SLD CUP datasheet.pdf
RES 931K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf