Vishay/BCcomponents BFC238364162
BFC238364162 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238364162
Brief Description
CAP FILM 1.6NF 5% 2000VDC RAD
Datasheet Download
BFC238364162.pdf
Availability of BFC238364162
QUANTITY
BFC238364162 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238364162
Internal Part NumberEIS-BFC238364162
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
SeriesMMKP383
PackagingBulk
Capacitance1600pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238364162
Related LinksBFC238, BFC238364162 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238364162 Details Description
Related parts for BFC238364162
TVS DIODE 48VWM 77.4VC SMC datasheet.pdf
CONN HEADER HI-SPEED DUAL 40POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI 1/8-27 NPT 1-5V datasheet.pdf
IC BATT CHRG MGMT LI-ION 49DSBGA datasheet.pdf
IC FPGA 34 I/O 44PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
Crystal 19.2000MHz 10ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf