Vishay/BCcomponents BFC238370243
BFC238370243 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238370243
Brief Description
CAP FILM 0.024UF 5% 2.5KVDC RAD
Datasheet Download
BFC238370243.pdf
Availability of BFC238370243
QUANTITY
BFC238370243 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238370243
Internal Part NumberEIS-BFC238370243
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Film Capacitors
PCN Design/SpecificationAC/Pulse filmcapacitor WEEE 28/Mar/2014
MKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series383
PackagingBulk
Capacitance0.024µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC900V
Voltage Rating - DC2500V (2.5kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.433" W (31.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238370243
Related LinksBFC238, BFC238370243 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238370243 Details Description
Related parts for BFC238370243
125 PIN RCPT 1500-4200 TPPHBZ datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 28POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
DIODE GP 1.2KV 15.9A TO220AB datasheet.pdf
RES 0.3 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EXTEND datasheet.pdf
DIODE ZENER 110V 5W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.76K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RES 1K OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf