Vishay/BCcomponents BFC238370273
BFC238370273 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238370273
Brief Description
CAP FILM 0.027UF 5% 2.5KVDC RAD
Datasheet Download
BFC238370273.pdf
Availability of BFC238370273
QUANTITY
BFC238370273 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238370273
Internal Part NumberEIS-BFC238370273
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Film Capacitors
PCN Design/SpecificationAC/Pulse filmcapacitor WEEE 28/Mar/2014
MKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series383
PackagingBulk
Capacitance0.027µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC900V
Voltage Rating - DC2500V (2.5kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.512" W (31.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max)0.906" (23.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238370273
Related LinksBFC238, BFC238370273 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238370273 Details Description
Related parts for BFC238370273
CONN BNC JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 432K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf
19P MTA156 ASSY ON TAPE LF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
MOUNT MAGN 3/4" TEFLEX 12' UHFM datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 4A 250VAC 80VDC datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
MOSFET P-CH 12V 5A MCPH6 datasheet.pdf
3 POLE 30AMP 24VDC COUL W1 NO datasheet.pdf
CAP POLY 6.8UF 20% 160V T/H datasheet.pdf