Vishay/BCcomponents BFC238371113
BFC238371113 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238371113
Brief Description
CAP FILM 11NF 5% 2500VDC RAD
Datasheet Download
BFC238371113.pdf
Availability of BFC238371113
QUANTITY
BFC238371113 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238371113
Internal Part NumberEIS-BFC238371113
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package400
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP383
PackagingBulk
Capacitance0.011µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC900V
Voltage Rating - DC2500V (2.5kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.709" (18.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238371113
Related LinksBFC238, BFC238371113 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238371113 Details Description
Related parts for BFC238371113
RES SMD 84.5 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 2A 125VAC/VDC SMD datasheet.pdf
RES TEMP SENS 2.7K OHM 5% 1/10W datasheet.pdf
DETECT HEATER ELEMENT 100/200V datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
IC FPGA 744 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONN HDMI COVER BLACK datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 24PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf