Vishay/BCcomponents BFC238371273
BFC238371273 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238371273
Brief Description
CAP FILM 27NF 5% 2500VDC RAD
Datasheet Download
BFC238371273.pdf
Availability of BFC238371273
QUANTITY
BFC238371273 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238371273
Internal Part NumberEIS-BFC238371273
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP383
PackagingBulk
Capacitance0.027µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC900V
Voltage Rating - DC2500V (2.5kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.512" W (31.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max)0.906" (23.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238371273
Related LinksBFC238, BFC238371273 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238371273 Details Description
Related parts for BFC238371273
IC MULTIPLEXER 1CH 16TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS PIN datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 305VAC RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
DIE SPRING datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 25V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 70POS datasheet.pdf
CAP CER 12PF 1KV NP0 1111 datasheet.pdf
CAP CER 82PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf