Vishay/BCcomponents BFC238371362
BFC238371362 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238371362
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 3.6NF 5% 2500VDC RAD
Datasheet Download
BFC238371362.pdf
Availability of BFC238371362
QUANTITY
BFC238371362 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238371362
Internal Part NumberEIS-BFC238371362
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP383
PackagingBulk
Capacitance3600pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC900V
Voltage Rating - DC2500V (2.5kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.610" (15.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238371362
Related LinksBFC238, BFC238371362 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238371362 Details Description
Related parts for BFC238371362
AC/DC CONVERTER 48V 480W datasheet.pdf
CABLE 2COND 24AWG BLUE/WHITE datasheet.pdf
RP CONDUCTIVE D/C 34 SHELL datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL R/A 30POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 203K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
MICRO 100 F 12" RBW JACKS datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 250V X7R 0805 datasheet.pdf