Vishay/BCcomponents BFC238372153
BFC238372153 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238372153
Brief Description
CAP FILM 0.015UF 5% 2.5KVDC RAD
Datasheet Download
BFC238372153.pdf
Availability of BFC238372153
QUANTITY
BFC238372153 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238372153
Internal Part NumberEIS-BFC238372153
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Film Capacitors
PCN Design/SpecificationAC/Pulse filmcapacitor WEEE 28/Mar/2014
MKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package350
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series383
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.015µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC900V
Voltage Rating - DC2500V (2.5kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.768" (19.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238372153
Related LinksBFC238, BFC238372153 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238372153 Details Description
Related parts for BFC238372153
IC REG LDO 1.8V 1.5A SOT223 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 3.5MM datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST 5V 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
H48-2 SHEET 640X320X10MM W/ADH datasheet.pdf
RES 510 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 9.65K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf