Vishay/BCcomponents BFC238372682
BFC238372682 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238372682
Brief Description
CAP FILM 6800PF 5% 2.5KVDC RAD
Datasheet Download
BFC238372682.pdf
Availability of BFC238372682
QUANTITY
BFC238372682 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238372682
Internal Part NumberEIS-BFC238372682
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Film Capacitors
PCN Design/SpecificationAC/Pulse filmcapacitor WEEE 28/Mar/2014
MKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package550
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series383
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6800pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC900V
Voltage Rating - DC2500V (2.5kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.276" W (26.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238372682
Related LinksBFC238, BFC238372682 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238372682 Details Description
Related parts for BFC238372682
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED GREEN 1000MA 3.45X3.45 SMD datasheet.pdf
BOX ALUMINUM BLACK 12"L X 12"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 0.221 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 154K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V X8R 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 500V SCREW datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf