Vishay/BCcomponents BFC238374682
BFC238374682 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238374682
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 6.8NF 5% 2500VDC RAD
Datasheet Download
BFC238374682.pdf
Availability of BFC238374682
QUANTITY
BFC238374682 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238374682
Internal Part NumberEIS-BFC238374682
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP383
PackagingBulk
Capacitance6800pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC900V
Voltage Rating - DC2500V (2.5kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.276" W (26.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238374682
Related LinksBFC238, BFC238374682 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238374682 Details Description
Related parts for BFC238374682
CAP ALUM 820UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 300MA SC70-3 datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1KV X7R 1206 datasheet.pdf
SPEAKER 4OHM 3W 86DB 70MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS CC 1.6A datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.2A 4SDFN datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT PIN datasheet.pdf