Vishay/BCcomponents BFC238374682
BFC238374682 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238374682
Brief Description
CAP FILM 6.8NF 5% 2500VDC RAD
Datasheet Download
BFC238374682.pdf
Availability of BFC238374682
QUANTITY
BFC238374682 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238374682
Internal Part NumberEIS-BFC238374682
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP383
PackagingBulk
Capacitance6800pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC900V
Voltage Rating - DC2500V (2.5kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.276" W (26.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238374682
Related LinksBFC238, BFC238374682 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238374682 Details Description
Related parts for BFC238374682
RELAY SSR 1A 5VDC SIP PC MNT datasheet.pdf
IC REG LDO 2V 30MA TO92-3 datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS VERT 2.5MM T/H datasheet.pdf
MINICUBE2 WIRELESS OPTION datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES 73.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 600MA 280 MOHM datasheet.pdf
AA-400-87-PRES-SW-KIT-MKI datasheet.pdf
IC MOD REG CVCC 36V 5A 81BGA datasheet.pdf