Vishay/BCcomponents BFC238500432
BFC238500432 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238500432
Brief Description
CAP FILM 0.0043 UF 5 % 1600 VDC
Datasheet Download
BFC238500432.pdf
Availability of BFC238500432
QUANTITY
BFC238500432 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238500432
Internal Part NumberEIS-BFC238500432
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,250
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP385
PackagingBulk
Capacitance4300pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC550V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238500432
Related LinksBFC238, BFC238500432 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238500432 Details Description
Related parts for BFC238500432
IC 8051 MCU 16K FLASH 32LQFP datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CARDEDGE 20POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 172K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 5POS HL LOW P datasheet.pdf
CAP CER 330PF 12KV ZM RADIAL datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf