Vishay/BCcomponents BFC238504392
BFC238504392 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238504392
Brief Description
CAP FILM 0.0039 UF 5 % 1600 VDC
Datasheet Download
BFC238504392.pdf
Availability of BFC238504392
QUANTITY
BFC238504392 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238504392
Internal Part NumberEIS-BFC238504392
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP385
PackagingBulk
Capacitance3900pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC550V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238504392
Related LinksBFC238, BFC238504392 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238504392 Details Description
Related parts for BFC238504392
INSULATOR RECT TO220 0.220" datasheet.pdf
IC PROM SER 500K 8-SOIC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.55A 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 5.2V 0.2A TO92-3 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 30A TO-251 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
LED OSLON NEU WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 12pF 30 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
DC/DC EIGHTH BRICK datasheet.pdf
BERGSTIK II SNGL RA datasheet.pdf
RES 1M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf