Vishay/BCcomponents BFC238550242
BFC238550242 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238550242
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.0024 UF 5 % 1600 VDC
Datasheet Download
BFC238550242.pdf
Availability of BFC238550242
QUANTITY
BFC238550242 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238550242
Internal Part NumberEIS-BFC238550242
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP385
PackagingBulk
Capacitance2400pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC550V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.158" W (12.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238550242
Related LinksBFC238, BFC238550242 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238550242 Details Description
Related parts for BFC238550242
CONN RECEPT FASTON 3POS.187 NAT datasheet.pdf
IC ADC 10BIT CMOS 20MSPS 28-SSOP datasheet.pdf
WIRE WRAP HAND TOOL 24-32AWG datasheet.pdf
GDT 90V 20KA datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 66.5 OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 16WQFN datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
RES 22.3K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf