Vishay/BCcomponents BFC238550243
BFC238550243 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238550243
Brief Description
CAP FILM 0.024 UF 5 % 1600 VDC R
Datasheet Download
BFC238550243.pdf
Availability of BFC238550243
QUANTITY
BFC238550243 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238550243
Internal Part NumberEIS-BFC238550243
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP385
PackagingBulk
Capacitance0.024µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC550V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.335" W (17.50mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238550243
Related LinksBFC238, BFC238550243 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238550243 Details Description
Related parts for BFC238550243
TUBE PVC 17AWG 300V CLR (1.34MM) datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 9-18VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 2MM TIN 22POS datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf