Vishay/BCcomponents BFC238550622
BFC238550622 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238550622
Brief Description
CAP FILM 0.0062 UF 5 % 1600 VDC
Datasheet Download
BFC238550622.pdf
Availability of BFC238550622
QUANTITY
BFC238550622 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238550622
Internal Part NumberEIS-BFC238550622
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package750
SeriesMKP385
PackagingBulk
Capacitance6200pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC550V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.236" W (12.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238550622
Related LinksBFC238, BFC238550622 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238550622 Details Description
Related parts for BFC238550622
IC SENSOR TEMP/DET 3/5.5V 16QSOP datasheet.pdf
IC SW REG CNTRLR STEP-DWN 16SOIC datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
TAPE DBL SIDED FOAM 1/32 X 5/8" datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 6.5VOUT 10W datasheet.pdf
RES SMD 0.047 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf