Vishay/BCcomponents BFC238551223
BFC238551223 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238551223
Brief Description
CAP FILM 0.022 UF 5 % 1600 VDC R
Datasheet Download
BFC238551223.pdf
Availability of BFC238551223
QUANTITY
BFC238551223 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238551223
Internal Part NumberEIS-BFC238551223
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP385
PackagingBulk
Capacitance0.022µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC550V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.335" W (17.50mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238551223
Related LinksBFC238, BFC238551223 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238551223 Details Description
Related parts for BFC238551223
FUSE GLASS 350MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 50V AXIAL datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR BQ24083 datasheet.pdf
RES 2.3 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 13 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 10POS THRUHL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf