Vishay/BCcomponents BFC238551472
BFC238551472 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238551472
Brief Description
CAP FILM 0.0047 UF 5 % 1600 VDC
Datasheet Download
BFC238551472.pdf
Availability of BFC238551472
QUANTITY
BFC238551472 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238551472
Internal Part NumberEIS-BFC238551472
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package750
SeriesMKP385
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC550V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.236" W (12.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238551472
Related LinksBFC238, BFC238551472 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238551472 Details Description
Related parts for BFC238551472
CONN HEADER .100 DUAL STR 6POS datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 184POS .050" G/F datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CABLE 3COND 18AWG GRAY 1000' datasheet.pdf
CONN ADAPT N PLUG TO MMCX JACK datasheet.pdf
RES 1.87M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf