Vishay/BCcomponents BFC238552163
BFC238552163 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238552163
Brief Description
CAP FILM 0.016 UF 5 % 1600 VDC R
Datasheet Download
BFC238552163.pdf
Availability of BFC238552163
QUANTITY
BFC238552163 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238552163
Internal Part NumberEIS-BFC238552163
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package800
SeriesMKP385
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.016µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC550V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.276" W (17.50mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238552163
Related LinksBFC238, BFC238552163 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238552163 Details Description
Related parts for BFC238552163
RES SMD 1.21K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 2W DO204AL datasheet.pdf