Vishay/BCcomponents BFC238553222
BFC238553222 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238553222
Brief Description
CAP FILM 0.0022 UF 5 % 1600 VDC
Datasheet Download
BFC238553222.pdf
Availability of BFC238553222
QUANTITY
BFC238553222 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238553222
Internal Part NumberEIS-BFC238553222
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package2,000
SeriesMKP385
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC550V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.158" W (12.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238553222
Related LinksBFC238, BFC238553222 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238553222 Details Description
Related parts for BFC238553222
RES 6.34K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
14MM PLC-HC BASIC TERM BLOCK 24V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 105MA 18 OHM SMD datasheet.pdf
RES 108.7 OHM 1/2W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.74K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf