Vishay/BCcomponents BFC238553333
BFC238553333 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238553333
Brief Description
CAP FILM 0.033 UF 5 % 1600 VDC R
Datasheet Download
BFC238553333.pdf
Availability of BFC238553333
QUANTITY
BFC238553333 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238553333
Internal Part NumberEIS-BFC238553333
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package500
SeriesMKP385
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.033µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC550V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.394" W (17.50mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.728" (18.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238553333
Related LinksBFC238, BFC238553333 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238553333 Details Description
Related parts for BFC238553333
RES SMD 619 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES NETWORK 8 RES MULT OHM 6SIP datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS SKT datasheet.pdf
IC BATT CHARGE MGMT 24VQFN datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 10W DO213AA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
RIBBON RESIN 2.50 W 300' LONG FO datasheet.pdf
CAP CER 12PF 1KV NP0 1111 datasheet.pdf