Vishay/BCcomponents BFC238554203
BFC238554203 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238554203
Brief Description
CAP FILM 0.02 UF 5 % 1600 VDC RA
Datasheet Download
BFC238554203.pdf
Availability of BFC238554203
QUANTITY
BFC238554203 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238554203
Internal Part NumberEIS-BFC238554203
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package500
SeriesMKP385
PackagingBulk
Capacitance0.02µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC550V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.335" W (17.50mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238554203
Related LinksBFC238, BFC238554203 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238554203 Details Description
Related parts for BFC238554203
FERRITE BEAD 120 OHM 0805 datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN FPC PLUG 20POS 1.25MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC INVERTER HEX 14-DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 16V X7R 0508 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
IC SBC CAN/LIN 5.0V HS 32HTSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 26VC DO-214AA datasheet.pdf
SCR 1800V 3080A K-PUK datasheet.pdf
GROUND BLADE ZS4000 4/PC datasheet.pdf
SS TIMR INTERVAL, 3S, 24VAC datasheet.pdf