Vishay/BCcomponents BFC238554273
BFC238554273 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238554273
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.027 UF 5 % 1600 VDC R
Datasheet Download
BFC238554273.pdf
Availability of BFC238554273
QUANTITY
BFC238554273 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238554273
Internal Part NumberEIS-BFC238554273
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP385
PackagingBulk
Capacitance0.027µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC550V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.394" W (17.50mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238554273
Related LinksBFC238, BFC238554273 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238554273 Details Description
Related parts for BFC238554273
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC MPU RESET CIRC 2.93V SOT143-4 datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 190A D2PAK-7 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
230/50 CCW 20RPM 130 datasheet.pdf
CAP TANT 0.18UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf