Vishay/BCcomponents BFC238556302
BFC238556302 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238556302
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.003 UF 5 % 1600 VDC R
Datasheet Download
BFC238556302.pdf
Availability of BFC238556302
QUANTITY
BFC238556302 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238556302
Internal Part NumberEIS-BFC238556302
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package950
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP385
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance3000pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC550V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.158" W (12.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238556302
Related LinksBFC238, BFC238556302 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238556302 Details Description
Related parts for BFC238556302
CONV DC-DC 120W 48VIN 1.5V SMD datasheet.pdf
FUSE 63A 500V CLASS AM datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 0.01% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN datasheet.pdf