Vishay/BCcomponents BFC238556512
BFC238556512 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238556512
Brief Description
CAP FILM 0.0051 UF 5 % 1600 VDC
Datasheet Download
BFC238556512.pdf
Availability of BFC238556512
QUANTITY
BFC238556512 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238556512
Internal Part NumberEIS-BFC238556512
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package600
SeriesMKP385
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance5100pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC550V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.236" W (12.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238556512
Related LinksBFC238, BFC238556512 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238556512 Details Description
Related parts for BFC238556512
CAP TANT 22UF 16V 10% 2312 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 20mA Backlight 18-TuSMD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SSOP datasheet.pdf
IC CLK SOURCE SET-TOP 16-SOIC datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .4MM 30POS datasheet.pdf
CONN TRANSIST TO-5 8POS GOLD datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 20SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONN HDR 40POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf