Vishay/BCcomponents BFC238560751
BFC238560751 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238560751
Brief Description
CAP FILM 0.00075 UF 5 % 2KVDC RA
Datasheet Download
BFC238560751.pdf
Availability of BFC238560751
QUANTITY
BFC238560751 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238560751
Internal Part NumberEIS-BFC238560751
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,000
SeriesMKP385
PackagingBulk
Capacitance750pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.158" W (12.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238560751
Related LinksBFC238, BFC238560751 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238560751 Details Description
Related parts for BFC238560751
VARISTOR 387V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 20A DPAK datasheet.pdf
TVS DIODE 175VWM 344VC DO204AC datasheet.pdf
TVS DIODE 60VWM 107VC SMA datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PST 5A 250V datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK K OS 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 2.18K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 40VOUT 50W datasheet.pdf
D4SL-4RDA-D4 datasheet.pdf
CONN HDR 7POS 2.5MM R/A TIN datasheet.pdf
OSC MEMS 120.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf