Vishay/BCcomponents BFC238561561
BFC238561561 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238561561
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.00056 UF 5 % 2KVDC RA
Datasheet Download
BFC238561561.pdf
Availability of BFC238561561
QUANTITY
BFC238561561 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238561561
Internal Part NumberEIS-BFC238561561
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP385
PackagingBulk
Capacitance560pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.158" W (12.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238561561
Related LinksBFC238, BFC238561561 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238561561 Details Description
Related parts for BFC238561561
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 10K OHM 20W 5% TO220 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENS 800KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 7.5MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 32POS PIN datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 120K OHM 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 19V 60W datasheet.pdf
SIZE 20, SOCKET JUNCTION MODULE, datasheet.pdf
MICRO 9C P 8" YEL JACKS NI datasheet.pdf