Vishay/BCcomponents BFC238562133
BFC238562133 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238562133
Brief Description
CAP FILM 0.013 UF 5 % 2KVDC RAD
Datasheet Download
BFC238562133.pdf
Availability of BFC238562133
QUANTITY
BFC238562133 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238562133
Internal Part NumberEIS-BFC238562133
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package650
SeriesMKP385
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.013µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.335" W (17.50mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238562133
Related LinksBFC238, BFC238562133 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238562133 Details Description
Related parts for BFC238562133
CONN MAGJACK 4PORT 100 BASE-TX datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS DUAL VERT GOLD datasheet.pdf
BOARD EVAL PROCESSOR PM-POWR605 datasheet.pdf
CONN HDR 7POS 5.00MM PCB SLDR datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 8THINPAK datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 1.5KV AXIAL datasheet.pdf
USB 2.0 TO DC 2.5MM CABLE 100CM datasheet.pdf